1. Destek Teşvik ve Hibe Danışmanları Derneği (HİBEDER) Üyelik Başvuru Formu
  Üyelik Başvuru Formuna Ulaşmak İçin Tıklayınız!
  (Formu doldurmak için gmail üyeliği gereklidir. gmail üyeliğiniz yoksa ücretsiz almak için tıklayınız)
  Duyuruyu Kapat

Hibe Gündemi Bakanlık Ziyareti (22.12.2017)

'Güncel Konular' forumunda Hibe Gündemi tarafından 23 Aralık 2017 tarihinde açılan konu

 1. Hibe Gündemi

  Hibe Gündemi hibegundemi.com Site Yetkilisi Yönetici

  Hibe Gündemi Platfomu Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı'na ziyarette bulundu. Bakanlığa 22.12.2017 tarihinde yapılan ziyarette Özel kalem Müdürü Syn. İbrahim Halil Akbaş ve Bakan Danışmanı Syn. Mehmet Emin Turgut'la danışmanlık sektörünün güncel sorunları hakkında platformumuzun Whatsapp grubuna ve mailine gelen konularda görüşmelerde bulunuldu.

  Görüşülen ve Bilgilendirilen Konu Başlıkları;
  1.
  Danışmanlık sektörünün meslek haline gelmesi gerekiyor. Bu konuda TSE ve TKDK’nın yapmış olduğu işbirliği sonuçsuz kaldı. Danışmanlar aldıkları belgeleri kullanamıyor. Bu sürecin hızlandırılması gerekir. Böylece kayıt dışı ve denetimsiz danışmanların denetimi kolaylaşır. Vatandaş kalitesiz veya dolandırıcı danışman mağduru olmaz. Ayrıca bu belgenin IPARD ve KKYDP personeline verilmemesi gerekir. Böylece devlet kurumlarında çalışıp aynı zamanda proje yazan memurların da önü kesilmiş ve haksız rekabet önlenmiş olur.

  2. Özellikle TKDK’da iller arası uygulama farklılıkları gözlenmekte. İller arasında farklı uygulamalar, farklı illerde hizmet veren danışmanları zora sokuyor. Bu durumun önüne geçmek için kurumlar arası iletişim şart.

  3. KKYDP ve IPARD gibi programların hangi ayda çağrıya çıkacağı bilinemediği ve bazen aynı zamanlarda çağrılara çıktıkları için vatandaşların bu hibelerden yararlanması zorlaşıyor. Danışmanlar vatandaşların önünü açmakta ve kısa vadeli planlarını yapmakta zorlanıyor. Aynı zamanda danışmanlık sektörü firmaları bu belirsiz takvime istihdam ve bütçe uydurmakta zorlanıyor.

  4. TKDK’nın uyguladığı Genel Giderler adı altında Danışmanlık Hizmetini desteklemesi konusu KKYDP’de de gündeme alınmalıdır. Çünkü danışman kullanılması projelerin kalitesini arttıracak ve daha geçerli projelerin kurumlara ulaşmasına sebebiyet verecektir.

  5. TKDK’daki KDV muafiyet uygulaması KKYDP’de de olmalı. Tamamı KDV’den muaf tutulamıyorsa dahi en azından hibe KDV’den muaf tutulmalı.

  6. Tek tip proje konusu ve danışmanlık hizmetinin olmaması hibe programları açısından bir takım güçlüklere sebebiyet verecektir. Bunlardan bazıları;

  a) Yatırımcıların bir çoğunun arazisi farklı yapıda kimi ince uzun kimi kare kimi yamuk aynı projeyi başka arazilere uygulamak sıkıntı oluşturur. Bu konuda bölgesel farklılıklar göz ardı edilirse ortaya çıkan projelerde ciddi sıkıntılar gözlenir. Yapılarda kullanılan malzeme tedariği de projeleri etkileyen bir faktör. Örneğin kimi bölgede çelik pahalı beton prefabrik ucuz ve daha kullanışlı.
  b) Yıllardan beri sektörde yer alan danışman firmaları bile özellikle IPARD programı gibi üst düzey bilgi gerektiren ve sürekli güncellenen programlara proje yazmakta güçlüklerle karşılaşırken daha doğrusu hataları tam olarak minimize edememişken bu işlerden hiç anlamayan vatandaşın bunu yapabilmesi imkansızdır.

  7. Ayrıca başvuru koşulları ve uygulamalar proje büyüklüğüne göre kategorize edilmeli. Örneğin 2 milyon TL'lik çelik silo projesi ile 50 bin TL'lik makine alım projesinin prosedürü ve başvuru evrakları farklı olmalı.

  8. KKYDP çevrimiçi (online) başvurularında 12. Etapta uygulamadan kaldırılılan eksik evrak süreci tekrar getirilmelidir. Eksik evrak sürecinin olmaması geçerli proje oranını bir hayli düşürecektir.

  9. TKDK’daki ruhsat uygulaması da KKYDP’deki gibi olmalı. Onaylanmayan projeler için belediyeden onaylı ruhsat zorunluluğu olmamalıdır.

  10. Tarım ve Kırsal Kalkınma Kurumu niteliğinde olacak olan bu kurum KKYDP, IPARD, KOP vb programları tek elden yürütmeli.

  Görüşmeden Elde Edilen Kazanımlar;
  1.
  Özel Kalem Müdürü Syn. İbrahim bey yukarıda listelenen maddeler hakkında tüm kurumlara ve sayın bakanımıza bizzat bilgi vereceğini söyledi.

  2. Bakan Danışmanı Syn. Mehmet Emin Turgut'la yapılan görüşmede ise Hibe Gündemi Platformu'nun üyelerinin uygun gördüğü tarihlerde çalıştay yapılması kararlaştırıldı ve çalıştay sonucuna göre hibe veren kurumların daha doğru yönlendirileceği ve bunun için bakanlığın üzerine düşen konular varsa dikkate alınacağı bildirildi.

  3. Özellikle basında yer eden tek tip proje ve danışmanlık ücretlerinin kaldırılması/kısıtlanması konusunda sakıncalar dile getirildi. Konu ile ilgili danışmanlık sektöründeki yanlış bilgilendirmeler hakkında kuruma daha sağlıklı bilgilendirmeler yapıldı.

  4. TKDK İnsan Kaynakları ve İdari İşler Koordinatörü Syn. Aşkın Torun ve Proje Hizmetleri Genel Koordinatörü Syn. Şerife Kontoğlu ile yapılan görüşmede ise tip projenin basında yanlış anlaşıldığını, bunun tip projeden çok daha basit kapsamda örnek proje olacağını (örnek teklif mektubu gibi) vatandaşların buna uymak zorunda olmadıklarını kriterler dahilinde özgün proje yapabileceklerini belirttiler.

  YLO_6359.JPG YLO_6367.JPG YLO_6380.JPG WhatsApp Image 2017-12-22 at 12.42.12.jpeg
  WhatsApp Image 2017-12-22 at 12.42.13.jpeg
   
  Son düzenleme: 23 Aralık 2017
  Atalay ŞAHİNBAKAN bunu beğendi.

Bu Sayfayı Paylaş